Kostaryka 2016 # 9 La Fortuna , czyli schodami w górę , schodami w dół

canopy-arenal-8Nasza dzisiejsza wycieczka to tzw. canopy walk.Nazwa nie ma polskiego odpowiednika a oficjalna nazwa tego przedsięwzięcia to Mystico Canopy Tour.
Idea sprowadza się do rozwiązania problemu w jaki sposób zaobserwować zwierzęta żyjące w koronach drzew – w klimacie tropikalnym żyje tam 90% zwierząt.
canopy-arenalDlatego szczyty gór połączono wiszącymi mostkami, w Arenal tych mostów na trasie jest 12,  można z nich obserwować drzewa z góry.Uważni obserwatorzy , a szczególnie ci , którzy wędrują w grupie z doświadczonym przewodnikiem, mogą zaobserwować mnóstwo ptaków, a także większe ssaki, jak np.leniwce.Najlepiej zrobić to wcześnie rano, dlatego Koren nalegał na wczesny wyjazd, no ale 15 minut różnicy chyba nie wypłoszy wszystkich zwierząt.
canopy-arenal-7Po dwudziestu minutach jazdy dojeżdżamy do najsłynniejszego Canopy Walk na świecie . Znałem takie miejsca raczej z lektur,otarłem się o nie w Laosie i Malezji, ale los sprawił, że możemy je dotknąć właśnie tu.Trasa liczy 3,2 km, Koren liczy ,że zobaczymy się za trzy godziny. Jeszcze gdzieś się wkręca i przynosi nam tańsze bilety.
Nie ma dużo ludzi, na obszernym parking stoi tylko kilka busów. Nie chcemy dołączać do grup ,idziemy sami.Ścieżka wiedzie  w górę, nie jest stromo i trasa zapowiada się na łatwą, choć przy wejściu tablice wskazywały konieczność założenia wysokich butów trekingowych  na wypadek skręcenia kostki,  jak nam się wydaje..
canopy-arenal-4Każdy z mostów  jest opisany- długość , wysokość, ilu ludzi może przebywać na nim jednocześnie. Wszystko wydaje się bezpieczne,liny są grube,a platformy zabezpieczone przed zsunięciem się. Ale przy chodzeniu po moście łatwo stracić równowagę -most czasem buja niemiłosiernie, osoby bardziej wrażliwe powinny przechodzić w pojedynkę albo z kimś doświadczonym , a nie w grupie.

canopy-arenal-6Z pomostów można obserwować szczyty drzew rosnących niżej, zastanawiam się , czy mój aparat da radę uchwycić głębię obrazu ,wysokość mostu nad dnem kotliny przekracza czasem 150 m.Spacerujemy sobie powolutku, mimo ,że jesteśmy w górach to robi się coraz cieplej. Jestem ugotowany, t-shirt jest kompletnie mokry.Po trzech godzinach dochodzimy do wyjścia,jest prawie południe.
canopy-arenal-3Jeszcze parę fotek na pożegnanie,ale nie jest to łatwe , bo parking mocno się zapełnił. Oprócz mrówek nie widzieliśmy żadnych zwierząt , ale nie uważamy tego czasu za zmarnowany.
canopy-arenal-2Po drodze do wodospadu Koren usiłuje nas przekonać do odwiedzenia Parku Narodowego Cano Negro , na północy kraju.Obiecujemy to  rozważyć po wizycie w wodospadzie.
catarata-la-fortunaCatarata ( hiszp.wodospad) La Fortuna mierzy 70 metrów i jest bardzo znanym obiektem krajobrazowym Kostaryki. Chcemy go obejrzeć  również od dołu,dokąd prowadzą schody. Koren twierdzi , że pokonanie 1200 stopni potrafi złamać najtwardszego. Cóż , pora sprawdzić, jaki pożytek przyniósł całoroczny trening rowerowy i kilka miesięcy wylewania potu na siłowni. Mam nadzieję ,że nie będzie gorzej niż w Laosie.Umawiamy się na parkingu za godzinę i schodzimy. Masa wody spadająca z kilkudziesięciu metrów robi wrażenie, ale i jest niebezpieczna.Kąpiący się w jeziorku w krystalicznie czystej i bardzo zimnej wodzie muszą się mieć na baczności,żeby nie dostać się pod tony spadającej w dół wody.My nie wchodzimy do wody, gapienie się na odważnych wystarcza.
dorota-catarata-la-fortunaI cały czas czuję , że coś się nie zgadza w rachunkach.Przecież gdyby do pokonania 70 metrów potrzeba było 1200 schodów, to musiałyby mieć wysokość 6 cm, a miały w większości normalną , czyli 10-12 cm. Wygląda więc na to , że Koren liczył
schody dwa razy – raz w dół i raz w górę.
600 schodków w górę nie sprawiło większych problemów, poza tym ,że po odświeżeniu w chłodnej mgiełce nie ma już śladu.
Negocjujemy warunki wyjazdu do Cano Negro , umawiamy się na tradycyjną siódmą piętnaście.

Reklamy

2 thoughts on “Kostaryka 2016 # 9 La Fortuna , czyli schodami w górę , schodami w dół

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s