Chiny # 9 Na linie między niebem a ziemią

IMG_3205abDo miejsc , które warto zobaczyć w Pekinie niewątpliwie należą obiekty olimpijskie. W 2008 r. Pekin był  gospodarzem Igrzysk. Pod potrzeby zawodów postawiono szereg nowych hal sportowych , spośród których najbardziej okazałe to Stadion Olimpijski i Narodowe Centrum Sportów Wodnych.

Stadion Olimpijski , z racji wyglądu nazywany „Ptasim Gniazdem” to obiekt bardzo okazały.Teoretycznie stoi w centrum Parku Olimpijskiego , ale okolica z parkiem w europejskim rozumieniu nie ma wiele wspólnego. Może trzeba jeszcze poczekać , aż zieleń nabierze odpowiednich rozmiarów , na razie jest to raczej Dzielnica Olimpijska. W zasięgu wzroku stoją zabudowania wioski olimpijskiej i Wodna Kostka , czyli kompleks wodny.

5 037abStadion jest olbrzymi , mieści ponad 80 000 widzów ( + 11 000 miejsc tymczasowych ) , wstęp jest płatny, wcale nie mało , ale warto wejść , żeby ocenić jego ogrom.Na widowni siedzi sporo ludzi, większość to członkowie wycieczek z interioru, Chińczycy. Oglądamy wystawy fotograficzne poświęcone historii ruchu olimpijskiego , sporo polskich akcentów. Ale najciekawsze dzieje się wysoko nad nami . Zadzieramy głowę i nie wierzymy własnym oczom – po linach rozpostartych na koronie stadionu chodzą ludzie.Nie sposób dojrzeć , czy to kobiety czy mężczyźni, widać tylko malutkie sylwetki , niektórzy spacerują  , inni siedzą , inni drzemią … To  ludzie pochodzący z prowincji Henan, którzy z chodzenia po linie uczynili swój znak rozpoznawczy , ćwiczą akrobacje i sztuki walki od najmłodszych lat.

IMG_3212abStadion kosztował prawie 500 mln. USD, dziś nie jest specjalnie wykorzystywany ale jest budowlą prestiżową , jedynym w swoim rodzaju  symbolem wielkości Chin. Jest perełką architektury, podobnie jak pobliska Water Cube czyli Kostka Wody. Szczególne wrażenie robią te obiekty wieczorem i w nocy, mocno i trochę tandetnie podświetlone z zewnątrz.Z daleka konstrukcje robią wrażenie delikatnych i eterycznych , ale z bliska widać , że zbudowane są solidnie i wyglądają stabilnie (  konstrukcję Stadionu zaprojektowano tak, by oparła się trzęsieniom ziemi o sile 8° w skali Richtera ).

IMG_3210abW ogóle Olimpiada w 2008 r. stanowiła znaczącą cezurę w historii Chin – kraj po raz pierwszy znacząco otworzył się na świat pokazując swoje walory kulturowe. Znaczący skok cywilizacyjny , uczyniony pod koniec lat 90 ub.w. stworzył wizerunek Chin jako Fabryki Świata, przez organizację Olimpiady Chińczycy zaakcentowali swoje miejsce w świecie jako spadkobiercy starożytnej kultury i wychowania poprzez sport i trening ciała.

OY-AA040A_CHINA_P_20120718170525ab

/fot.wsj.com/

Jak zresztą się okazało kultura Chińska poprzez kilkudziesięcioletnią indoktrynację  komunistów straciła sporo ze swojej wartości i władze na kilka miesięcy przed Olimpiadą stanęły przed wyzwaniem, co zrobić , aby dziwaczne w europejskim rozumieniu zachowania miejscowych nie raziły cudzoziemców. Mowa tu na przykład o obrzydliwym zwyczaju plucia pod nogi , niezależnie od miejsca w którym się  znajdują. Nie mówimy tu o delikatnym splunięciu przez zęby , ale wyciągnięcie zapasu flegmy z zakamarków płuc i wydalenie jej z głośnym plaśnięciem.  I nie robiły tego pojedyncze , zdegenerowane osobniki ale wszyscy dookoła , także kobiety i dzieci. Nawet niemowlęta… Mocno rozwinięta akcja informacyjna przyniosła pewne efekty , ale takie zachowania , związane  jeszcze z tradycją , trudno wyplenić w krótkim czasie.Podobnie jak plucie resztkami posiłku w restauracji na stół , namiętne dłubanie w nosie czy pokazywanie palcami.

IMG_0347Sporym kłopotem dla władz był też stan środowiska.Wschodnia , najbardziej uprzemysłowiona część kraju jest w fatalnym stanie . Wspominałem o smogu 365 dni w roku ( zabija 1,6 mln ludzi rocznie ) , piaszczystych burzach z Mongolii, zatrutych wodach Morza Żółtego.  Oprócz znanych od jakiegoś czasu metod rozpraszania chmur przez  wykorzystanie w tym celu jodku srebra, suchego lodu lub cementu powstają ciągle nowe ( odsyłam do mojego FB i notki z 12.07.2016 …. ciekawe i daje nadzieję ) ale to wszystko wymaga czasu.

IMG_3227abPrzed Igrzyskami w Rio ( które , notabene, borykają się z podobnymi problemami powiększonymi dodatkowo o niedostatki finansów) warto krótko  podsumować te w Pekinie: polska reprezentacja liczyła 263 sportowców, którzy zdobyli 10 medali , w tym 4 złote : Tomasz Majewski w pchnięciu kulą , czwórka wioślarska, Szymon Kołecki w podnoszeniu ciężarów i gimnastyk Leszek Blanik.

73715435ab

Za dwa tygodnie rozpoczyna się Olimpiada w Rio de Janeiro. Naszym sportowcom życzymy góry medali , ale sukcesy same nie przyjdą – podstawą jest właściwe odżywianie !

IMG_3240ab

 

 

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s